pondělí 23. října 2017

Komplex méněcennosti

Přijde madam k psychiatrovi a stěžuje si mu, že má komplex méněcennosti. Lékař ji pečlivě vyšetří, načež řekne: "Vážená dámo, mohu vás uklidnit, žádný komplex méněcennosti nemáte. Vy jste opravdu méněcenná!"
Ale teď vážně: Vědci zjistili, že příčinou tohoto komplexu není vědomí, že jsem v něčem horší než někdo jiný, nýbrž je to pouze můj handycapový pocit, pramenící z toho, že bych se chtěl rovnat ostatním. Čili mně nevadí třeba to, že nedosahuji takových výsledků v hokeji jako Jaromír Jágr, ale vadí mi, že mám pleš, která mne dělá staršího mezi ostatními. Více než 95% všech lidí, tedy vlastně skoro my všichni, trpíme nějakým komplexem. Ze známých lidí je to ku příkladu Michael Jackson, Angela Merkel, Silvio Berlusconi nebo Napoleon.

Příčiny vzniku komplexu jsou v podstatě u všech lidí stejné. Dotyčná osoba si v duchu neustále myslí: jsem moc tlustá, nebo jsem moc hubená, jsem moc malý, koktám, ráčkuji, mám malé poprsí, nebo mám moc velké poprsí, mám malý penis, mám falešné zuby, mám odstálé uši, mám křivé nohy, mám skřehotavý hlas... atd

Robert Wadlow (viz obr.), nejvyšší člověk na světě, měřil 2,72 m, měl komplex celkem pochopitelný, způsobený nadměrnou funkcí hypofýzy, která ovládá tvorbu růstového hormonu, což vedlo k jeho smrti už ve 22 letech.
Ovšem zdrcující většina všech lidí má komplexy kvůli zcela zanedbatelným maličkostem. Já jsem sám na sobě dvakrát v životě poznal co to je mít takový komplex. Poprvé to bylo ve škole, kdy jsem byl asi po dobu pěti let nejmenším klukem ve třídě. Říkali mi "prcku" a jeden kantor mne dokonce vytahoval za uši, abych prý vyrostl, to mě pekelně štvalo. Teprve až když jsem začal v pubertě rychle růst a přerostl polovinu třídy, komplex sám od sebe zmizel. 

Podruhé to začalo asi v mých 45 letech, kdy mně řídly vlasy a já kupoval všechny možné vodičky a zázračné léky, abych to vypadávání zamezil. Nic naplat, pleš rostla a můj komplex taky. Potom mi jeden holič doporučil tupé a já jsem ho poslechl. Byla to hrozná práce denně nalepovat oboustrannou isolepou, potom to večer zase vyčistit od lepidla a ráno zase to celé brimborium nanovo.
Teprve když jsem jednoho dne přišel do kanceláře bez tupé a nikdo se vůbec nedivil, zeptal jsem se své kolegyně, sedící naproti mne: "Prosím tě, Heidi, řekni mi, co je na mne dnes jiného?" Heidi zvedla oči a podívala se na mne zkoumavě: "Hmm, nevím to určitě ale myslím, že máš dnes novou kravatu, ne?"
Trvalo mi to aspoň tři roky než jsem pochopil, že můj komplex není na hlavě, ale v hlavě. Že sedí hluboko v mozku a tam se mi směje, protože s pleší jsem si stále myslel, že vypadám moc staře a s nasazeným tupé jsem zase myslel na to, zda osoby, se kterými se denně setkávám to už zjistili, nebo to ještě nepoznali. Čili komplex zůstal, jenom se změnil, prostě zmutoval do jiné podoby.
A dnes už dávno vím, že jediné správné je mít své zdravé sebevědomí, být svým nezaměnitelným originálem a dávat si jenom pozor na to, aby se člověk nestal naopak nadřazeným, to by pak bylo něco jako komplex vícecennosti, kterým bohužel trpí mnozí vládní a veřejní činitelé. 

Typickou ukázku takové vícecennosti, předvedl kdysi premiér Topolánek, když po sestavení vlády prohlásil, že jeho kabinet má samé vysoké osobnosti, průměrná výška jeho ministrů je prý 188 cm! (A to ještě paní Parkanová jim zkazila průměr). To je totiž informace s naprosto nulovým obsahem, národ přece chce mít vládu z čestných a inteligentních občanů, což s jejich tělesnou výškou nemá vůbec nic společného! Kéž by místo tohoto nabubřelého prohlášení býval řekl: "V mé vládě nesedí žádní neseriózní převlékači kabátů, žádní tuneláři a žádní zkorumpovatelní lidé." 
A když bychom zjistili, že mluvil pravdu, tak bychom mohli říct: "Ten Topolánek je jednička!"

2 komentáře:

NULI řekl(a)...

Opravdu jsou komplexy méněcennosti průvodním jevem snad každého člověka. Ale možná, že ti, co mají komplexy víceměnnosti vlastně tímto (ohavným) způsobem překonávají svou zakomplexovanost ...

Mirek Toms řekl(a)...

Já myslím, že je to tak, je-li člověk introvertní, trpívá i komplexem méněcennosti, naproti tomu extrovert bývá zakomplexován vícecenností...