pondělí 10. prosince 2018

Komplexy méně – i vícecennosti

Přijde madam k psychiatrovi a stěžuje si mu, že má komplex méněcennosti. Lékař ji pečlivě vyšetří, načež řekne: "Vážená dámo, mohu vás uklidnit, žádný komplex méněcennosti nemáte. Vy jste opravdu méněcenná!"
Ale teď vážně: Vědci zjistili, že příčinou tohoto komplexu není vědomí, že jsem v něčem horší než někdo jiný, nýbrž je to pouze můj handycapový pocit, pramenící z toho, že bych se chtěl rovnat ostatním. Čili mně nevadí třeba to, že nedosahuji takových výsledků v hokeji jako Jaromír Jágr, ve zpěvu jako Karel Gott, nebo ve hře na housle jako Paganini, ale vadí mi, že mám pleš, která mne dělá staršího než jsem. Více než 95% všech lidí, tedy vlastně skoro my všichni, trpíme nějakým komplexem. Ze známých lidí to byli ku příkladu Michael Jackson, nebo i Napoleon.
Příčiny vzniku komplexu jsou v podstatě u všech lidí stejné. Dotyčná osoba si v duchu neustále myslí na svoji rozdílnost od ostatních lidí: Jsem moc tlustá, nebo jsem moc hubená, jsem moc malý, koktám, ráčkuji, mám malé poprsí, nebo mám moc velké poprsí, mám malý penis, mám falešné zuby, mám odstálé uši, mám křivé nohy, mám skřehotavý hlas... atd...atd.

Robert Wadlow (viz obr.), nejvyšší člověk na světě, měřil 2,72 m, měl komplex celkem pochopitelný, zaviněný nadměrnou funkcí hypofýzy, řídící tvorbu růstového hormonu. To zavinilo jeho smrt už ve 22 letech.
Ovšem zdrcující většina všech lidí má komplexy kvůli nicotnostem či zcela zanedbatelným maličkostem, které si sama vsugerovává. Já jsem měl tento komplex po dobu asi pěti let, kdy jsem byl nejmenším klukem ve třídě. Říkali mi "prcku" a jeden kantor mne dokonce vytahoval za uši, abych prý vyrostl což mě pekelně štvalo. Teprve až když jsem začal v pubertě rychleji růst a přerostl polovinu třídy, tento komplex sám od sebe zcela zmizel. 
Od té doby vím, že jedině správné je mít své zdravé sebevědomí, být svým nezaměnitelným originálem a dávat si jenom pozor na to, aby se člověk nestal naopak nadřazeným, to by pak bylo něco jako takzvaný komplex více-cennosti, kterým trpí mnozí veřejní činitelé, jako politikové nebo herci a zpěváci.

Je pravděpodobné, že takový komplex více-cennosti dvou partaj-lídrů v jedné kleci, patrně jednou skončí slovy: "SORRY JAKO, měl jsem hlad, milé kuřátko..."
I v minulosti se dají nalézt různé ukázky této choroby lídrů stran. Topolánek po sestavení vlády prohlásil, že jeho kabinet má jenom samé vysoké osobnosti, průměrná výška jeho ministrů je 188 cm! Informace s naprosto nulovým obsahem, národ přece chce mít vládu čestných a inteligentních občanů, ne přiblblých habánů...
https://youtu.be/xg1k9nD9w2A

2 komentáře:

NULI řekl(a)...

Opravdu jsou komplexy méněcennosti průvodním jevem snad každého člověka. Ale možná, že ti, co mají komplexy víceměnnosti vlastně tímto (ohavným) způsobem překonávají svou zakomplexovanost ...

Mirek Toms řekl(a)...

Já myslím, že je to tak, je-li člověk introvertní, trpívá i komplexem méněcennosti, naproti tomu extrovert bývá zakomplexován vícecenností...