čtvrtek 19. března 2020

NEDÁME SE OTRÁVIT! (ani covidem, ani Putinem)


Roky 1950 - 1954  (M+V)

Jako študáci na vysoké škole v beznadějné době padesátých let,  jsme se s kamarádem Vlastíkem stali fanoušky V+W a začali se učit jejich texty písní i dialogy a forbíny nazpaměť. To M je vlastně W na hlavě!  Já k tomu navíc udělal doprovod na kytaru a pracně si musel vyhledával dost náročné Ježkovy akordy ze starých not na klavír. Udělali jsme si takový repertoár asi z dvaceti písní a vystupovali s ním jen tak privátně na různých mejdanech, u táboráků, i ve studentské koleji, kde Vlastík bydlel a vůbec při různých narozeninových příležitostech. 

Jednou jsme byli dokonce pozváni na nějakou soutěž tvořivosti mládeže, abychom tam zazpívali něco z V+W, jako veselou vložku v programu mezi svazáckými soubory. Nejdřív jsme to odmítli s tím, že nemáme modré košile, ale když nám dovolili civil, tak proč ne? Vybrali jsme si právě tuto píseň „Nedáme se otrávit“, ovšem v původní necenzurované podobě, tedy se slokou o Tomáši Masarykovi nakonec. Řekli jsme si, kdyby někdo něco namítal, že budeme dělat blbce, to nám jde, že o žádné cenzuře nic nevíme, vždyť přece nejsme v policejním státě! Uvedli jsme se sami bez konferenciéra:  A tady je Voskovec a Werich a jejich píseň: "Nedáme se otrávit!"
 
Kdo to přišel na ten nápad, že je jen východ a západ? Už do knih napsal jeden mnich, že je též sever a jih. Že není jen hot nebo čehý, že moře má víc než dva břehy, že ať žijem' dnes či za starého Říma, nic nás nesmí otrávit!

Edison už na nohou moh‘ sotva stát, ještě ke všemu mu shořel reostat. Začal znova, nespal, nejed‘, pil jen sodovku, nedal pokoj dokud nevymyslel žárovku!
Ref: Kde by byl, jistě by byl chybil, kdyby se dal otrávit? Byla by to metla ve světě bez světla, jak macarát po tmě žít!

Přes palice natažené kapuce, krucifix v ruce, karabáč po ruce, inkvizitoři hrozně očima koulejí: „Odvoláš svůj blud, Galileo Galilei?“
Ref: Kde by byl, jistě by byl chybil, kdyby se dal otrávit? Zařval jim do očí: „A přece se točí!“, věděl jak je otrávit!“

Tomášovi nevadil paďourů křik, on měl totiž celý život zvláštní zvyk. Nebál se a nekrad‘ a za slabé znal se prát, na pravdu si potrpěl a žvásty neměl rád!
Ref: Kde by byl, jistě by byl chybil, kdyby se dal otrávit? Dneska v tomto státu lid by neměl tátu, jenž ho učil volně žít!
Masaryk se nebál a za pravdu znal se prát!...

Následoval bouřlivý potlesk a konferenciér se snažil rychle ohlásit další svazácký soubor, ale publikum tak řvalo, že ho vůbec nebylo slyšet. Museli jsme se tedy honem vrátit na pódium a do nastalého ticha konferenciér oznámil, že ještě přidáme píseň, "Kat a blázen".
Když jsme dozpívali, takzvaně "z voleje" a chtěli odejít, začalo publikum hlasitě skandovat: „Eš-tě, eš-tě, eš-tě!“ Museli jsme se tedy podruhé vrátit na pódium a do ticha konferenciér ohlásil další číslo programu, svazácký soubor s písní „Rudý traktorista“  a my dva  jsme rychle zmizeli do tmy za pódiem.

DODATEK: Dnes (listopad 2021), Když si tento text znovu pročítám, chtěl bych v něm ještě upřesnit pár bodů. Jsem čistokrevný typ českého seniora, je mi 90 let, prodělal jsem také covid plus infarkt, mám české občanství, ovšem tento stát se ke mně chová jako bych byl nebezpečný, mizerný šmejd, protože jsem v roce 1968 emigroval na západ, abych si zachránil svůj život před smrtí zastřelením ruskými, bolševickými primitivy. Ti nás, jako bratrská armáda přišli okupovat na 24 let. Myslel jsem si původně, že v těch svých samopalech mají jen slepé patrony, ale když se vedle mne vysypala výkladní skříň na Václaváku, kde byl mléčný bar, kam jsem chodil na snídani, pochopil jsem, že to není sranda! Když k tomu přičteme navíc 20 let (1948 až 1968) bolševické ideové okupace, tak to máme už 44 let nesvobody a já osobně k tomu mohu ještě přičíst 6 let nacistické okupace s II.světovou válkou, tak je to suma-sumárum 50 let ztraceného života, čili mi z mých 90 let zbylo jen 40 let, z čehož jsem prožil 27 let svobody v cizině a 13 let jsem byl dítětem v ČSR. 

A proto tedy tento stát, nemohu mít opravdu děsně rád... A ještě jedna drobnost: Za naši emigraci nám tento stát naměřil 18 měsíců na tvrdo, ukradl a nevrátil rodinný domek mé ženy v Přerově a orubal pod minimum naše penzičky. Díky Havlovi jsme nemuseli tu basu odsedět a naštěstí jsme oba dostali penze z Německa, takže ještě žijeme!   
»AHOJ, přátelé!«

A teprve od roku 2022 nám začíná znovu svítat! SVÍTÁ 

sobota 7. března 2020

BEZKOČKA - NIHILISTA

Před dávnými léty byl jakýsi pán jménem Bezkočka v naší kanceláři propagátorem tzv. Nihilismu a rád nám často vysvětloval, proč právě tomuto směru on věří a proč se ho zastává. Vysvětloval  nám co to vlastně je:
Nihilisté (z latiny nihil = nic) nevěří na nic, kritizují všechno, popírají veškeré buržoasní hodnoty, odmítají oprávněnost autorit, odpírají občanskou poslušnost a netouží vůbec po tom, aby též u nás někdy vznikla tak zvaná organizovaná společnost. S komunisty souhlasí do té míry, pokud probíhá diktatura proletariátu.  Jinak tvrdil, že my jsme neustále ohrožováni a vydíráni tím celým zpuchřelým Západem. To mi stačilo abych se s tímto patrně mozkově amputovaným magorem, definitivně přestal o čemkoliv bavit,  tím méně debatovat.
Kolega Janýdt, sedící nejblíže u dveří, tohoto Bezkočku taky neměl rád a když se ho někdo z příchozích ptal, kde sedí soudruh Bezkočka, divil se jako Švejk: "Ééé, soudruh bez čeho?"
Od té doby uplynula dlouhá řada let a v tomto národě je stále ona, havlovsky  řečeno: blbá nálada, na níž, se střídavým úspěchem reaguji svým optimismem...
 
Když někdo nadává na drahotu, tak mu řeknu: „Mě ceny nezajímají." Když mi někdo řekne, že benzín už stojí tolik-a-tolik, zeptám se: "A to je moc, nebo málo? To mi  nevadí,  já totiž tankuji výhradně  jenom  za tři  stovky!"
To nekonečné nadávání, kterým si jen vzájemně otravujeme  život je de facto určitý obranný reflex na to, že se lidé v tomto státě neustále cítí být něčím (?) ohrožováni. Třeba imigrací či uprchlíky, pandemií, nebo kapesními zloději,  arogantními řidiči aut, též  exekutory i reklamou a počasím, a hurikány, a potopou i suchem  a požáry a vlastně vším, co je nám tzv. cizí, jako třeba jižní ovoce! Protože, my jsme přece stále ti nejlepší čeští uvědomělí vlastenci!
Český člověk si, ale většinou neuvědomuje, že jeho strach je druhá strana téže mince, protože on sám byl vychováván od batolete ke lžím a k třídní nenávisti a kvůli nedostatku zboží i ke krádežím a úplatkům, takže není divu, že přestal vidět tyto přestupky jako zlo, ale naopak, on to má za jistou chytrost, čili kladnou zlodějnu. (Co je doma, to se počítá.) Kromě toho, že to katolické desatero hříchů je pro něj přežitkem z dávných dob, Bůh dle komoušů přece vůbec neexistuje, tak proč si s tím máme hnojnit mozek a navíc žijeme v demokracii, kde je svoboda a tudíž je zde dovoleno všechno! Bravo, to je ta nejprimitivnější, idiotská blbost lidská. A když někdo řekne, že k volbám vůbec nepůjde, tak tím vlastně říká, že volí ty všechny odporné šmejdy, kteří si z politiky udělali svůj kafe-mlejnek na miliony, nebo i na miliardy...

Dříve, dík náboženství, že Bůh vidí všecko,  jsme byli trochu brzděni, zatímco v socializmu  se pak takový zhovadilý kriminálník neštítil  okrádat i nemohoucí lidi,  na  hřbitovech ničil náhrobky, vykrádal  kostely i  auta  a mimo to páchal zvěrstva  i  na  zvířatech.  A  to radši vůbec nemluvím o  těch hnusných zločinech na dětech. Soudní kauzy se v Česku někdy táhnou až do nekonečna.  (tak okolo 10 až 20 let).

Fakt č.1:   »Vymahatelnost  práva  v Česku  je naprosto  iluzorním pojmem« 
Šmejdi  postupně,  ztrácejí  své zbytkové  zábrany v chování  a  tak je  teoreticky možné, že se i vraždy budou tolerovat, jako by šlo o  kavalírský delikt...  

Abych ale nakonec zůstal i zde optimistou tvrdím, že dostat nás z tohoto marasmu nihilistického, mohou dlouhodobě jen ti skvělí státníci,  jako byl  náš  1. prezident T.G.Masaryk, Václav Havel a jako je i dnes Petr Fiala, a další výjimky,  kterých je bohužel zatím kritický nedostatek. 
Nejlepší příležitost jak rozpoznat charakter politika je třeba taková záležitost, jaké
jsme  byli  svědky  před pár dny,   při  nezdařeném  pokusu  parlamentní  opozice vyjádřit nedůvěru vládě  a  shodit  ji  v době  předsednické  funkce v EU!  Zde se skutečně  jednalo o vše,  na  základě podlých lží  a  každý  volič  měl  možnost srovnávat si  slabomyslné, lživé až  debilní projevy opozičníků s projevy ministrů. Zatímco ministři zůstali po celých  22 hodin  věcnými a šlušnými řečníky, pravým
opakem byly lži  a  nadávky opozičníků,  kteří  mluvili vzteklými  hlasy sprostých dlaždičů. Myslím si, že tento rozdíl v projevech musel zaznamenat každý poslanec i posluchač i  když to opozice nikdy nepřizná... 

Naši  lidé už zažili moc zlých časů a nechtějí  být  jen tupým nemyslícím  davem, ale  platným  a  suverenním  národem ve středu Evropy,  kde jsme  byli  už v roce 1937 a chceme  opět jednou být:  Mít svoje místo v Evropě  a  mít svoji  šťastnou vlast!  Ke štěstí  nám nikdy nebude stačit ruská zemljanka ani  zdarma!
My nejsme,  pane Oligarcho, žebráci  před fortnou milosrdných, ale  na rozdíl od Vás jsme moderní lidé, kteří chtějí žít v západním světě a sice bez šmejdů, bez blbců a bez oligarchů!

Fakt č.2: Volba prezidenta by měla být opět neveřejná, aby se nestalo, že tato hlava státu bude do nejvyšších funkcí jmenovat zásadně jen ty své nejmilejší  partaj-tavárišče!
Politik by měl být nejen vzorem moudrosti a čestnosti, ale měl by vědět, že při dokázaném přestupku, (pokud to není  jen spor mezi vládou a opozicí) by měl  on sám od sebe okamžitě odstoupit a teprve potom, dokazovat svoji nevinu. Proto každá politická strana musí mít zájem, aby takový politik se za ni neschovával, což bohužel u hnutí neplatí, tam je oligarcha nepostižitelný,  jako každý diktátor.
 
Fakt č.3: Novináři zpravidla nejsou žumpou negativních deviantů, jak si náš pan král myslí a veřejně tvrdí!  Náš svět je ale nějak naruby, většina z nás to už dávno ví, kam vedou levicové experimenty, (Rusko, Čína, sev.Korea, Kuba) ale přesto se k nim znovu a znovu lísáme a asi naivně doufáme, že nás nějací ruští bohatýři s banditou v čele, zachrání a vysvobodí na dlouho slibované věčně-věčné časy...!

NÁVRAT  K  OPTIMISMU:

Gene Kelly je zamilován a zpívá si i tančí v dešti!
https://youtu.be/D1ZYhVpdXbQ

čtvrtek 13. února 2020

Dvě strany téže mince a EXPLOZE!

Dvě dávné přítelkyně Julča a Doris se scházely na kus řeči vždy první pondělí v měsíci v kavárně "Mocca". Obě byly volné, starší stříbrno-vlasá Julča byla vdova a mladší brunetka Doris byla rozvedená. 
"Tak co, Doris, pověz, jak se ti daří v tom novém zaměstnání jako koncipientka u advokáta? To ti teda závidím, máš osmihodinovou práci a pak zase volno jenom sama pro sebe..." 
"Ach ne, Julčo, tak to není, je to z deště pod okap, já tam zřejmě nevydržím, tenhle šéf je ke mně den ze dne drzejší! A ty jeho nechutné, ale rádoby vtipné narážky na mé poprsí! Víš já bych chtěla být šéficí sama sobě, přesně tak jako ty, Julčo...
 Přísahám a nekecám, hned bych si to s tebou hopsla!"  
Hloubavější Julča mluvila zdrženlivě: "To je totiž tak, Doris, já bych byla taky pro, všema deseti, ale nejradši bych ti to všechno prodala. Celou firmu, včetně zařízení kanceláře a přilehlého bytu a sama bych si našla jenom malý pěkný byteček, něco jako máš ty na Vinohradech a začala bych zase  žít!" To ovšem znamená velkou finanční zátěž pro tebe, kterou bys mi sice mohla postupně splácet. Riziko je ovšem v tom, že jsi v tomhle oboru nezkušená a kdybys s mou Seznamkou zkrachovala, tak bych já zůstala bez peněz. Rozuměj, takhle mám jakž-takž určitou jistotu v tom firemním kapitálu, chápeš mě?"

"To chápu, Julčo, ale podívej, to vlastně problémem není, já jsem s pomocí mé právničky z mého ex-muže vymámila slušný kapitál! On zavinil rozvod, měl těhotnou milenku a jako ředitel firmy, měl i dost peněz, takže musel solit...
 Nechtěla jsem po něm, jak víš, ani byt, ani auto, ani garáž, jenom prachy, takže můj dnešní byt bych ti přenechala jen tak, byt za byt, a tvoji firmu a kancelář bych ti zaplatila hotově! Co ty na to? No, řekni, není to ideální výměna? Plácneme si?"
A tak se dvě kamarádky nakonec dohodly na této neobvyklé "přehazovačce" a Julča, když viděla ten balík peněz v hotovosti, řekla: "Tak to já ještě počkám s tím novým zaměstnáním a vezmu si konečně krásnou dovolenou na ostrově Ischia, ale ten první týden tě budu ještě zdarma zaučovat do tvého nového džobu!"
Po týdnu zapracovávání se Julie zeptala: "Řekni mi Doris, nezačínáš toho našeho vekslu litovat?"
"To tedy ne, naopak začíná mě ta práce s klienty bavit. Jediné, co mě štve je ten soused Jan Amos Winkler. Ten blbec hraje na piano do jedné v noci a když jsem mu to druhý den vyčetla, tak byl na mně ještě drzej jako dlaždič!"
"Jó,jó,jó on skládá nějaké muzikály, taky jsem ho někdy v noci slyšela hrát, ale mně to nevadilo, já spím tvrdě jako poleno." 
"To mě tedy vadí, on mlátí do piana jak hluchej do vrat! Kdyby to bylo aspoň něco známého, a kdyby to bylo přes den, tak nic neřeknu, ale takhle jsem se musela už ozvat a zabouchat na zeď. To ho ovšem rozzuřilo k nepříčetnosti, takže mě teď nenávidí! Julčo, prosím tě, věř mi to, právě dneska mám za sebou takovou tu předlouhou  "ZLOU NOC!"   https://youtu.be/ecsduK5ju6w )

„Doris, že by takovej inteligent nevěděl, že máš právo na noční klid? To zas nemůžu pochopit já!".  
„Tenhle profesor je sprostej! Víš co mi řekl? Že jsem kuplířka, která za prachy dělá lidi nešťastné, a že má firma by měla být zákonem zakázána. Na mou námitku, že moji klienti hledají přátelství a lásku a já jsem jim v tom hledání nápomocna, mi řekl, že to je blbost, protože žádná láska neexistuje! Je to jenom primitivům vsugerovávaná oblbovačka! Láska je ve skutečnosti těžká duševní choroba z nadprodukce hormonů!"
„Máš pravdu, Doris, ten člověk asi není normální", kroutila hlavou Julča, „a já blbec, jsem si myslela, že se s ním dá docela mluvit..." 

Načež, po tomto rozhovoru Julie odjela na dovolenou a Doris musela dál plavat sama. Jednou, když se vracela z kina večer domů, uslyšela už na schodišti dunivé akordy linoucí se z profesorova bytu. Hladina adrenalinu v krvi jí okamžitě prudce stoupla a ona začala jako pominutá bušit pěstmi na jeho dveře: „Hej, Pane Winklere, je už půl jedenácté, zanechte toho třískání do kláves, nebo zavolám policii!" Klavír utichl, ale dveře se neotevřely...

Šla tedy do svého bytu v naději, že bude pro dnešek klid. Sotva však za sebou zavřela dveře ozval se pronikavě zvonek... Když otevřela, stál proti ní nebezpečně rozkročený profesor Winkler: „Vážená dámo, já si vyprošuji, abyste nebouchala na mé dveře, na zdi, na zábradlí a bůhví na co všechno. Mezi inteligenty se totiž dá jednat jinak, pokud to nevíte, existuje také takzvaný kompromis, na kterém se svářené strany mohou dohodnout když chtějí, ale vy se asi ráda hádáte. Konečně, co se může očekávat od citově vyhaslé ženy, která sama neví jestli chce být ještě k mání? Jedině ví, že zavolá na pomoc policii..." řekl Winkler a ťukal si na čelo.

„Zadržte příval slov", vyštěkla mu do řeči Doris, „pojďte dál, ať se nehádáme mezi dveřmi, to dělají alkoholici a domovnice. Já jsem vždycky ochotna se dohodnout na kompromisu, ale vy jste ten, kdo se dohodnout nechce! Vy mne napadáte, že jsem citově vyhaslá a sám se chováte jako mechem obrostlý, studený, balvan!"

„Paní, Ernestová, já vám řeknu v čem je Váš problém, vy zaprvé nemáte vůbec smysl pro hudbu a romantiku a proto vám můj klavír tak strašně vadí a zadruhé, vy máte zřejmě finanční problémy s tou vaší pochybnou firmou, a tak si vyléváte vztek na mně - tak je to a to přesně podle skutečností!"
„To je vrchol drzosti a výmyslů, co vy víte o mých financích!", vypěnila Doris.
„Pošťačka mi cosi naznačila stran různých upomínek  a chytrému napověz", ušklíbl se ironicky.
„Pane profesore Winklere, při vašem vzdělání, neodvádějte pozornost od našeho problému na něco jiného! Jediný můj problém jste vy, protože nedodržujete noční klid v domě a dnes mně právě došla má svatá trpělivost! Ostatní si vyřídíte s policií, já se s vámi už handrkovat nebudu!"
„Má to snad být ultimátum?"
„Ano, ultimátum! Ovšem je tu ještě druhá možnost řešení, že vy budete napříště dodržovat noční klid, já budu moci spát, dáme si pac a pusu na usmířenou a bude po problému!"  Doris naznačila vzdušný polibek.
„Prosím vás, že zrovna vy takhle mluvíte, víte vy vůbec co to je polibek?"
„Ne, ale tuším, že mne poučíte", řekla jedovatě.
„Polibek není nic jiného než splynutí dvou sliznic a to přece nemůže absolutně vůbec nic vyřešit!  Dobrou noc!"
Profesor se prkenně uklonil, načež se otočil na podpatku a odešel do svého bytu.

O dva dny později se domem rozlehla silná detonace, dům se zachvěl jak při zemětřesení a než mohla Doris zjistit, co se to vlastně stalo, zazvonil u jejích dveří zaprášený, ušmudlaný a krvácející soused, profesor Winkler: „Paní Ernestová, proboha vás prosím, řekněte mi co mám dělat, mně vybouch‘, představte si, celej můj byt mi najednou, z ničeho nic, vybouch!  Chtěl jsem si jen uvařit kávu!" 
„Pojďte dál, tady se posaďte, já se jdu podívat co se děje". Podala mu čistý ručník," tady to si zatím přiložte na tu ránu na čele, hned jsem zpátky!" Byt byl skutečně jak po vybombardování. Odněkud tekla voda na podlahu a okno v kuchyni bylo vyražené. Doris ihned uzavřela kohout od plynu i hlavní uzávěr vody, vypnula proud a vrátila se do svého bytu. Načež začala telefonovat jako mistr světa na všechny možné strany: na hasiče, na plynaře na instalatéry a na konec i na policii.

„Zavoláte mi taky doktora, drahá paní, vždyť já jsem si jenom chtěl uvařit kafe a v tom bác!", řekl profesor skoro plačtivě, "podívejte se jak děsně krvácím", a ukázal jí ručník od krve. "Když vidím krev -  je mi vždycky zle!"
„Moment, doktora zatím volat nemusíme, ukažte, já se na to podívám sama, mám kurz první pomoci. Vidím, že to je jen škrábnutí, tak to hned vydesinfikujeme a bude to", rozhodla suverénně Doris..
„Co jenom budu teď dělat", hořekoval profesor, „byt mám na padrť a krvácím..."
„To nic, profesore, piáno je celé a než se ten váš byt dá zase dohromady, můžete tady u mne bydlet, lidi si přece musí pomáhat, ne?  I když  jsou si třeba protivní..."
„Paní Doris, vy jste na mne tak hodná, že to nemohu ani pochopit... Vy si víte rady snad úplně se vším a já vám za to strašně moc děkuji a slibuji, že už vás nikdy neurazím. Byl jsem k vám nemožnej a hrubej, ale teď jsem rád, že jsme se oba poznali, naše obě strany téže mince, jací jsme ve skutečnosti a že, kdybyste souhlasila, tak bych si vás nejraději vzal za ženu!"
Doris se rozesmála: „Mám dojem, profesore, že jsem asi ten váš úraz na hlavě podcenila, máte asi teplotu a možná, nedej bože, otřes mozku...?"
"Říkáte otřes mozku, proč - jak to?", lekl se.
"To je jen má nadsázka, v životě bych od vás nečekala, že byste si mě chtěl vzít!"
"Vím, zní to divně, ale je to pravda, už od začátku jsem si vás chtěl vzít, moc jste se mi líbila... a líbíte se mi stále, takže  -  a zanotoval si  stařičký šlágr z půlstoletí starého čsl. filmu: "Tož promiňte prosím, já zaslepen byl, že na Vás si myslel  a Vás si do srdce vryl...!"

Rekonstrukce profesorova bytu včetně vymalování trvala šest dní, jakož i bydlení profesora v bytě u Doris. Hrany jejich dvou povah se obrušovaly a jejich duše si postupně na sebe zvykaly. Cirka o půl roku později se Doris Ernestová stala paní Winklerovou... a co vím, to manželství je překvapivě (už několik let)  šťastné...!

pátek 31. ledna 2020

Žloutenka a platonici

* Moto: Pandemie není sice sranda, ale nesmí se zvrhnout v buzeraci lidí. *

Stalo se to už v roce 1951, že jsem dostal od mé, o sedm let mladší sestry Blanky, takzvanou infekční žloutenku (hepatitis epidemica). Blanka byla totiž jakýmsi "bacilonosičem" a od malička nosila domů všechny možné nákazy dětských chorob a já to vždycky od ní chytil. Tím jsem prodělal spalničky, plané neštovice, příušnice a ve dvaceti letech i tuto, poměrně nepříjemnou, epidemickou infekční žloutenku. 
 Sestře bylo čtrnáct let, když k nám přišel pan doktor, ona tvrdila, že má jenom anginu, protože jí bolí v krku, a že ona jako zpěvačka tím často trpí. Jenže pan doktor okamžitě konstatoval hepatitis a řekl mi, že tato epidemická choroba má inkubační dobu 4 týdny, takže abych si to hlídal a kontroloval si jednak bělmo oční, jestli nežloutne a moč, jestli nemá barvu černého piva..?
Přesně na den v sobotu za čtyři týdny, jsem objevil nejprve žluté bělmo, potom hned černou moč. Na pondělí ráno mi doktor objednal "Infekční" taxi a sestra Blanka mi vzkázala po matce, abych si sebou určitě vzal kytaru, že  v téhle nemocnici je to děsná otrava a ona by si chtěla zase trochu se mnou zazpívat. Jenže já byl právě ve stresu, studoval jsem na technice, teď byl květen a já věděl, že v červnu musím dělat 5 zkoušek a pobyt v nemocnici trvá  pět týdnů a pak ještě dva týdny doléčení v Karlových Varech! Bylo mi jasné, že se to nedá stihnout, ale doufal jsem, že mi škola dá aspoň 2 termíny na pozdější dobu, což se ovšem nestalo, termíny navíc dostávali jen tzv. "dělnické kádry" a my "tzv. buržousti" jsme neměli nárok na nic, ba ani na stipendium. Takže jsem po prázdninách musel dělat všech pět semestrových zkoušek v 10 dnech!... 

Taxikář se moc divil, že si do nemocnice beru kytaru! Když jsme pak vjížděli  do nemocniční brány, překvapilo nás oba, že na jednom z balkonů mi nadšeně mávají pomocí polštářů na uvítanou, tři krásné pacientky a volají: "Vítej, mezi nás, kytaristo!"
To způsobilo takový rozruch, že jsem si připadal být slavným jako Paganini. Dokonce i na příjmu pacientů na mě čekala delegace chlapů a hned si mě zamlouvali, abych prý přišel na jejich pokoj, protože tam mají jednu postel volnou a nechtějí tam dostat nějakého otravného páprdu, ale radši mladého kytaristu!  Vyšetřujícímu lékaři to bylo jedno a tak jsem se šťastně dostal do té party na osmi-lůžkovém pokoji...
Sotva jsem přišel na jejich pokoj, říkali mi chlapi: "Člověče, ty máš ale štěstí, dnes bere krev ta nejkrásnější sestra Eliška a ta to umí nejlíp ze všech. Brzy nato vstoupila do dveří opravdu hezká sestřička, jenže když mě uviděla, začala se rozčilovat: "To nejde tahle postel je už od včera zadaná a tento pan kytarista přijde na jiný pokoj!"
Chlapi ji obstoupili ze všech stran a žadonili: "Sestři, my jsme tady taková parta, která si fajn rozumí a tenhle kytarista sem dobře zapadne, nechceme sem dostat nějakého páprdu-mrzouta!"
Ozval sem se taky: "Sestřičko Eliško, jestli nemáte nic proti mně, tak mě tu nechte a toho páprdu dejte tam co máte volno, sem by se nehodil, prosím vás snažně..."
"Já proti vám přece nic nemám, ale slíbila jsem včera jedné mamince, která má dcerušku na ženském patře tady nad tímto pokojem, že dnes sem přijede její synáček, aby si mohly obě děti povídat z balkonu na balkon..."
Skočil jsem jí do řeči: "To je výborný, sestři, ten maminčin synáček jsem totiž já, je vidět, že moje máti vypadá podstatně mladší než ve skutečnosti je!"
Eliška zrudla, bylo jí to trapné a řekla jen: "Dobrá!" Chlapi zajásali a ona mi začala rychle odebírat krev. Jenže byla natolik nervózní, že se nemohla trefit do žíly a tak se podařilo té krásné Elišce rozpíchat mi obě ruce tak, jak by to nedokázala ani notorická začátečnice.

A pak si moje chytrá sestra vyjednala s vrchním lékařem obou infekčních oddělení, že se můžeme spolu stýkat a bavit ale jen na neutrálním území, to jest na schodištní přestávce mezi prvním a druhým patrem, kde probíhala pomyslná demarkační čára mezi muži a ženami. Místo tedy hovorů z balkonu na balkon, kde se muselo kvůli větru křičet nahlas, jsme se scházeli s Blankou na schodišti, kde mi ona předávala nemocniční zkušenosti.
To se ale rychle rozkřiklo, s Blankou přišla vždycky některá z jejích tří spolu-pacientek na pokoji, to jest: blondýna Marula (24), nebo rusalka Hana (19), či brunetka Luďka (16). To byla pro mně pastva pro oči, líbily se mi všechny tři, ale mé city patřily Elišce (23), se kterou jsem se vídal v denním styku a vždy když měla službu jsem jí pomáhal s vozíkem na odběr krve jezdit po chodbách k jednotlivým pacientům...
Jednou přišly s mojí sestrou Blankou všechny tři současně a navrhly, že by to bylo velice originální, kdybychom s vedením nemocnice dohodli udělat na sobotní odpoledne takovou estrádu pro pacienty. Já, že bych to mohl režírovat a hrát na kytaru, Marula by si připravila recitaci básní, Hana by byla ochotná s Luďkou nastudovat a zahrát nějakou příhodu o papouškovi a Blanka, jako jediná profesionálka, by to měla zachraňovat svým sytým zpěvem (zpívala s Kühnovým dětským sborem i v Národním Divadle).
Ocenil jsem to jako geniální nápad a ihned jsem se pustil do přípravy jakéhosi libreta pro asi dvouhodinový program. Samozřejmě, že vše bylo závislé na vedení nemocnice, aby s tím souhlasila a poskytla prostor pro, nevím ještě jak početné, publikum.
Měl jsem na to málo času, Blanka už totiž byla ohrožena odjezdem na doléčení do Karlových Varů. Dalším z nápadů těchto dívek byla zvláštní pošta, to jest posílání psaníček na níti z balkonu na balkon. První psaníčko jsem dostal od Luděnky. Poslala mi v obálce pozdrav s pramínkem vlasů a s růžovou mašličkou. To byla úplná senzace, chlapi na mém pokoji to viděli a nelenili to zesměšnit a publikovat. Do obálky od pramínku vlasů mi v mé nepřítomnosti nastříhali svoje hnusné chlupy a  když přišla Eliška, vyprávěli ji o mém dopise, co mám ve stolku, načež mě popichovali, abych to ukázal také Elišce. Já nic netušíc jsem ji to chtěl ukázat - a pak přišlo velice trapné zklamání. Eliška se zachovala jako dáma, řekla mi, že mám přijít na ošetřovnu a tam mi pak domlouvala, abych si z toho nejapného vtipu kolegů na pokoji nic nedělal, oni jsou prostě hrubí a hloupí. Ujistil jsem ji, že i já to tak také vidím, ale Luďka, by se to neměla dozvědět, asi by ji to ranilo. Také jsem vycítil, že na mně Eliška trochu žárlí a že je škoda, že při infekční žloutence platí přísný zákaz líbání...

 Druhé psaníčko jsem dostal překvapivě od Maruly. Byla to její moderní báseň, které jsem celkem nerozuměl, ale bylo vidět, že Marula je nadaná básnířka.  Růžová  obálka s pouhým   nápisem: 
"Vám, pane MT..." nenechala na pochybách nikoho, komu toto vyznání patří, ale to všechno ostatní jsem já prostě vůbec nepochopil, byl to pro mě rébus, posuďte sami:
"V šílených vírech nekonečných závratí, zahořklých popelem věčných soumraků, vtom vešel jste Vy, muž dokonalý, jakoby z oblaků. A do toho hudba sfér, na napjatých nervech, hrající krvavé sonety jen bledých přízraků pár...atd-atd..." Chtěl jsem ji poděkovat na schodišti, ale přišla tam s Hankou a tak jsem se nemohl vyptávat na obsah její básně, ale začal jsem nadávat na moji postel, ze které mě už brní hlava jako škopek...!Na našem pokoji neměl nikdo polštář pod hlavu, ale jen takové jakési šikmé klíny, tvrdé jako matrace. 
Hanička se tomu hlasitě rozesmála, říkala, že jí maminka musela donést z domova její zamilovaný květovaný polštářek, aby zde vůbec mohla usnout...
A tentýž den, o něco později odpoledne jsem pak z mého "Záhořova lože" zpozoroval, že se jakoby za zábradlím našeho balkonu, z oblohy snáší na niti krásný, červený, květovaný polštář od Haničky! To byla další senzace pro mé kolegy na pokoji... "Ten blbec dostává nejen milostný dopisy, nebo pramínky vlasů, ale teď zas smyslný polštáře!" Chlapi měli na mne už trochu vztek, ale když jsem s nimi mazal karty, tak je to přešlo. Také jsem musel s nimi chodit na záchod kouřit i když jsem byl dosud absolutní nekuřák. Dávali mi cigarety (Partyzánky), a já musel jít kouřit s nimi, abych to prý nemohl nikomu vykecal.  Kouření, totiž, bylo přísně zakázáno v celé budově...
Do nadcházející soboty a po posvěcení našeho úmyslu vedením, nám bylo umožněno uspořádat zábavnou estrádu pro pacienty, kteří měli zájem a dostavili se v hojném počtu...
Zábava se vydařila, lidi se pobavili a těch pár remcalů, co nás ignorovali, nám nevadilo. O několik dní později se stejně celý náš spolek rozpadl, jelikož hlavní účinkující, Blanka, Hana a Marula odjely do Karlových Varů na doléčení. Při loučení s Hankou jsem jí chtěl vrátit její polštář, ale ona mi řekla, ať si ho vezmu domů a až se vrátí z Varů, pak se už nějak domluvíme. Já jsem byl po dalším týdnu, na vlastní žádost, propuštěn předčasně domů, aby mi nepropadly všechny termíny zkoušek ve škole, což se stejně stalo a já musel skládat 3 zkoušky v září a zbývající 2 v říjnu, na tzv. třetí a tedy poslední termín...!
Hanka i Marula mi psaly dopisy z Varů a Luďka dokonce přijela z Berouna za Blankou k nám domů na návštěvu, ale bavila se víc se mnou než s ní, což bylo podivné i mé matce. Je pravdou, že  to všecko byly jen krásné vztahy, ale vztahy které, dík žloutence, se musely platonicky dodržovat...

S milou sestřičkou Eliškou jsme se v civilu asi 3-4-krát sešli, ovšem když najednou dostala nápad abych s ní odjel na Moravu, že by mě ráda představila svým rodičům, tak jsem se s ní urychleně rozešel. Řekl jsem jí: "Mé důvody, Eliško, jsou takové: je mi teprve 20 let, mám nedokončené vzdělání, takže v tomto dohledném čase zatím vůbec nepomýšlím na svatbu. Ty jsi krásná žena, máš božskou povahu, přesto však si myslím, že by to byl příliš nerozvážný krok  do života." Tak mi Eliška, ač nerada, dala za pravdu a jeden opatrný polibek na rozloučenou... 

https://youtu.be/ZEqnvUmAkTQ    (Je libo zpět na  MOST inteligence?)