středa 8. března 2017

Nejkrásnější léta života...

Snad každý si pod tímhle pojmem představí něco trochu jiného. Velice často se říká, že nejkrásnější léta jsou dětství nebo mládí, jiní ale zase tvrdí, že nejlepší je takzvaný střední věk, druzí oponují, že toto je věk kritický pro všechna manželství – a navíc mládí je fuč a do penze daleko. Optimisté věří, že muži jsou v té době v nejlepších letech a ženy, že jsou zralé a sexy. Pesimisté s hrůzou vidí blížící se penzijní léta, která jsou pro ně krutým údělem stáří. Jiní zas se nemohou dočkat svého odchodu z pracovního procesu a dokonce se snaží nějak dosáhnout na předčasnou rentu...

A jak to vidím já? Stáří není zlé, pokud my splňujeme dvě podmínky a to: máme zašetřeno něco peněz pro vylepšení důchodu a máme to štěstí, že nejsme těžce nemocni. Stáří má jinak své nesporné výhody. Mohu vést tichý a klidný život a nemusím se neustále honit za nějakými termíny. Jsem svým pánem, mohu dělat to, co se mi líbí, rozhoduji o všem sám, jsem svobodný. Mohu si číst a psát dlouho do noci a příští den třeba prospat dopoledne. Osvobozuji se od všech lidských nenávistí a závistí, umím si vážit života a nezapomenutelných chvil a mám v hlavě nepřebernou řadu milých až dojemných vzpomínek.

V životě je vždy dobré mít tzv. kamarádku (kamaráda) do nepohody. S mojí první manželkou jsme se brali když mi bylo 24 let a příbuzní jí prorokovali, že to špatně dopadne, protože já jsem příliš mlád. Ano, skončilo to rozvodem, ale z její viny. Právě tak i druhé manželství dopadlo jako přes kopírák. A čert ví jak to bylo, vina je prý vždy na obou stranách. Moje třetí manželka byla dosud svobodná (38) a tak prý hrozilo, že naivně naletí na nějakého zkušeného, podlého Dona Juana (54). Na nás se prostě hodil text známé písně „Too young" (Příliš mlád) jako ušitý až nato, že:

„Dnes (po 32 letech od svatby) máme oba šedý vlas, (žena obarvený), a známí diví se ti zas, jak vůbec mohla sis mě (tenkrát) brát, vždyť jsem už nebyl příliš mlád..."


Jenže toto naše manželství se nám přesto, jakoby na truc, povedlo a my neznáme v celém našem širém okolí srovnatelně perfekt-úžasný vztah. A tak chci za něj těmito několika řádky mé milé ženušce Jitušce z celého srdce poděkovat...

Žádné komentáře: